Odborníci na nehnuteľnosti varujú majiteľov domov pre použitím striekanej peny

Odborníci na nehnuteľnosti varujú majiteľov domov pre použitím striekanej peny

Spoločnosť Worcestershire mfg Solicitors vyvolala poplach po náraste prípadov odmietnutia poskytnutia hypotéky na domy, ktoré majú problémy s poistením nehnuteľnosti vzhľadom na aplikovanú striekanú penu. Beverley Clinton, právna asistentka v mfg Solicitors podrobne opisuje dva typy izolácie zo striekanej peny – tzv. otvorenú bunkovú štruktúru a uzatvorenú bunkovú  štruktúru. Otvorená bunková štruktúra izolácie umožňuje únik vlhkosti z konštrukcie, zatiaľ čo uzatvorená štruktúra znižuje cirkuláciu vzduchu. V strechách a podkroviach môže  izolácia s uzatvorenou bunkovou štruktúrou postupne zachytávať vlhkosť okolo drevených konštrukcií krovu čo následne vedie k tvorbe hniloby. Vytvrdnutá pena môže deformovať drevné trámy, vytvárať plesne a tiež uvoľňovať toxické výpary.

,,Tento typ izolácie je veľmi ťažko odstrániť, demontovať a preto mnohí poskytovatelia hypoték a akciové spoločnosti odmietajú žiadosti na domy, ktoré obsahujú striekanú penu a to dokonca aplikovanú aj od renomovanej spoločnosti", hovorí p. Clinton a dopĺňa, že pri stavbe, ktorá obsahuje striekanú penu sa stretáva aj s odmietnutím poskytnutia poistenia nehnuteľnosti.

Nedávny prípad sa týkal páru z mesta Stoke-on-Trent, ktorý prišiel o takmer 11 000 libier v podvode so striekanou izoláciou, ktorý spôsobil to, že ich nehnuteľnosť sa nedala predať. Ďalší prípad sa stal 60 ročným manželom Fione a Andreovi Bartonovcom, ktorý si nechali v decembri 2022 na základe telefonickej objednávky aplikovať striekanú penu do svojho domu. O pol roka neskôr boli nútení za jej odstránenie zaplatiť 5490 libier.

P. Clinton dodáva: ,,Je pochopiteľné, že ľudia hľadajú pre svoje nehnuteľnosti to najlepšie aby znížili účty za kúrenie. Častokrát siahajú aj po striekanej pene. Zaznamenali sme však pokles predaja nehnuteľností kvôli striekanej pene aj napriek tomu, že jej odborná aplikácia je už roky schválená úradmi, ale verejnosť by si mala byť vedomá a informovaná o jej dlhodobých možných vplyvoch  a mali by preto zvažovať aj použitie iných izolácií na trhu"

Tento článok je výňatkom a prekladom pôvodného článku zverejneného na dostupnom anglickom všeobecnom informačnom portáli z oblati Worcestra. Jeho jediným cieľom je informovanosť o striekanej pene ako o izolačnom materiáli používaného v stavebníctve a informovanosť o obozretnosti pri výbere tohto druhu izolačného materiálu v spojitosti s neodborne prevedenou aplikáciou, alebo nesprávnym zabudovaním do konštrukcie stavby a následnými možnými rizikami.

Zdroj: www.worcesternews.co.uk článok z 24.01.2024

Cenová kalkulácia