Energetická efektívnosť budov

Energetická efektívnosť budov

Podľa platnej legislatívy môžu byť povolené a následne skolaudované len také stavby, ktoré splnia prísne tepelnotechnické požiadavky, ktoré spočívajú predovšetkým v dostatočnom zateplení obálky budov. Na Slovensku je povinné od 1. januára 2021dosiahnutie energetickej úrovne budov s takmer nulovou spotrebou pre všetky nové budovy.


Energetické triedy podľa globálneho ukazovateľa primárnej energie

Energetická trieda charakterizuje budovu podľa jedného globálneho ukazovateľa - primárnej energie. Záleží, aké množstvo tejto primárnej energie bolo dodanej, ale aj z akého zdroja pochádza. Zohľadňuje teda typ použitého zdroja tepla, druh paliva a využitie obnoviteľných zdrojov energie. Budovy sa do energetických tried zaraďujú podľa súčtu energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody v kWh/m2 a vynásobením príslušným koeficientom pre daný typ energie.
Najlepší koeficient má:
• fotovoltaika - 0,0
• kotol spaľujúci drevo - 0,1
• kotol na drevnú štiepku - 0,15
• kotol na drevné pelety - 0,2
 plyn - 1,1
• elektrina - 2,2 


V praxi je väčšinou možné tieto primárne zdroje kombinovať. Energetická trieda sa potom počíta v zmysle pomeru jednotlivých zdrojov. Energetické triedy
• A0: ≥ 54 kWh/m2
• A1: 55 - 108 kWh/m2
• B: 106 - 216 kWh/m2

Globálny ukazovateľ primárnej energie musí byť rovný alebo menší ako je horná hranica energetickej triedy A0 (≥ 54 kWh/m2 ).


Hodnotenie podľa potreby energie na vykurovanie

Dôležitým prvkom pri vypočítavaní energetických tried je aj hodnotenie podľa potreby energie na vykurovanie. Vypovedá o tom, koľko tepla v kWh/m2 potrebuje dom na vykurovaniena 1 m2 za rok.
Energetická efektívnosť budov podľa mernej potreby tepla na vykurovanie STN 73 0540-2+Z1+Z2 (2019)
• nízkoenergetické: 50 – 100 kWh/(m2a) – pod hornou hranicou energetickej triedy B
• ultranízkoenergetické: 25 – 50 kWh/(m2a) – energetická trieda A1
• s takmer nulovou spotrebou: 12,5 – 25 kWh/(m2a)
• pasívne: ≤15 kWh/(m2a), nie sú v legislatíve SR definované
• nulové a plusové domy: energia získaná z prostredia a z obnoviteľných zdrojov energie pokrýva spotrebu na 100 %, u plusových na 110 % a viac.


Energetický certifikát pri stavbe domu

Energetický certifikát je dokument, ktorý určuje energetickú hospodárnosť posudzovanej budovy. Zákonná povinnosť vlastniť energetický certifikát sa dnes týka majiteľov nových stavieb, nehnuteľností určených na predaj alebo prenájom a významne obnovených budov. Do kategórie významne obnovených budov zaraďujeme tie, pri rekonštrukcii ktorých presiahol zásah do obalovej konštrukcie 25 % ich plochy, a to najmä zateplením obalových konštrukcií a výmenou pôvodných okien či dverí za nové.

Samotný energetický certifikát budete potrebovať ku kolaudácii. Energetickú hospodárnosť vašej stavby by vás však mala zaujímať už predtým, než začnete stavať alebo prestavovať. V projekte by sa mohli vyskytovať nedostatky, ktoré by vám neskôr mohli skomplikovali získanie energetického certifikátu A0, ktorý je na Slovensku poviný od 1. januára 2021.Dosiahnutie čo najepšej kategórie v energetickom certifikáte, sa pozitívne odzkadlí vo výške platieb za energie na prevádzku objektu. Energetický certifikát má kategóriu od A do G, pričom A je najlepšie a G najhoršie.

Využitie energetického certifikátu však nekončí len kolaudáciou, ale slúži aj k predaju či prenájmu objektu. Viažu sa k nemu aj zaujímavé štátne dotácie napr. z Plánu obnovy domov.

Cenová kalkulácia
Online shop

Váš košík je prázdny.