Rodinný dom zo storočného humna vo Veličnej.

Rodinný dom zo storočného humna vo Veličnej.

Stavba, ktorá sa stala nominantom ceny za architektúru CE ZA AR 2021. 
Klasické stodoly získali v poslednom období na obľúbenosti najmä u mladšej generácie, ktorá si ich pretvára na moderné bývanie. 
Základom projektu prestavby je stodola. V minulosti bola využívaná len na hospodárske účely. Snahou bolo v maximálnej miere zachovať krásnu konštrukciu s najmenšími možnými zmenami, čo bolo možné vďaka jej dobrému stavu aj po sto rokoch existencie. Vzniklo tak veľkorysé bývanie pre mladú rodinu vo Veličnej. Stodolu doplnilo nové pristavené krídlo, na mieste pôvodného. Na jeho výstavbu boli použité repasované materiály ako napr. pohľadové tehly.

Všetky výplňové drevené dosky stodoly boli demontované, vyčistené, repasované a vrátené späť v pôvodnej alebo upravenej podobe. Z tmavej stodoly bez okien sa stal vďaka vysokým preskleniam presvetlený dom s množstvom denného svetla bez dramatických zásahov do jej vonkajšieho vzhľadu.

Konštrukčne ide o klasickú stĺpikovú drevostavbu s prírodnými izolačnými a stavebnými materiálmi, akými sú napríklad Ekopanely či hlinené omietky.

Rok realizácie: 2017-2020
Miesto: Veličná
Architekt: Ing. arch. Eliška Turanská
www.eliskaturanska.sk

Cenová kalkulácia