Prečo si postaviť dom zo slamy?

Prečo si postaviť dom zo slamy?

Slama sa po kvalitnom spracovaní stáva podobne ako drevo zdravý a trvácny prírodný materiál, ktorý sa na výstavbu budov využíval už v minulosti. Slama je lokálny a najmä obnoviteľný zdroj, ktorý sa dá ľahko vrátiť do prírody. Aj to jeden z dôvodov, prečo sa domy zo slamy považujú za ekologickú formu bývania. V článku nižšie sa dozviete, aké ďalšie výhody majú stavby zo slamy.

Legendárnu rozprávku o troch prasiatkach poznáme všetci. Ak by sme ju ale mali preniesť do prítomnosti, prasiatka v drevenom, či slamenom domčeku by pomoc od toho tretieho v murovanom vôbec nepotrebovali.  V súčasnosti sú totiž práve domy zo slamy a dreva spoľahlivým riešením kvalitného bývania.

Aké sú výhody stavieb zo slamy?
Výhodou domov postavených zo slamy je veľmi dobrá tepelná izolácia. Dosahuje dokonca úroveň energeticky pasívneho, nulového alebo až plusového štandardu. Okrem toho, slama zabezpečuje aj dobrú vnútornú klímu stavieb. Slamené steny pri výstavbe je však potrebné vždy riešiť ako difúzne otvorené. Aj keď je slama ako zvyškový produkt poľnohospodárstva pomerne lacná, stavbu z nej si nemožno predstaviť ako najlacnejšiu alternatívu na trhu. Slamený dom, ktorý je vybudovaný stavebnou firmou na kľúč, je sčasti nákladný – a to z toho dôvodu, že je potrebné mať profesionálne vypracovaný projektový plán. Ostatné časti konštrukcie domov zo slamy sú rovnaké ako pri výstavbe rodinného domu z dreva.