fbpx

Prečo si postaviť dom zo slamy?

20. apríla 2020

Slama sa po kvalitnom spracovaní stáva podobne ako drevo zdravým a trvácnym prírodným materiálom, ktorý sa na výstavbu budov využíval už v minulosti. Slama je lokálny a najmä obnoviteľný zdroj, ktorý sa dá ľahko vrátiť do prírody. Aj to jeden z dôvodov, prečo sa domy zo slamy považujú za ekologickú formu bývania. Aké ďalšie výhody majú stavby zo slamy, to sa dozviete v článku nižšie.

Legendárnu rozprávku o troch prasiatkach poznáme všetci. Ak by sme ju ale mali preniesť do prítomnosti, prasiatka v drevenom, či slamenom domčeku by pomoc od toho tretieho v murovanom vôbec nepotrebovali.  V dnešnej dobe sú totiž práve domy zo slamy a dreva spoľahlivým riešením kvalitného bývania.

Aké sú výhody stavieb zo slamy?

Výhodou domov postavených zo slamy je veľmi dobrá tepelná izolácia. Dosahuje dokonca úroveň energeticky pasívneho, nulového, alebo až plusového štandardu. Okrem toho, slama zabezpečuje dobrú vnútornú klímu stavieb. Slamené steny pri ich výstavbe je ale potrebné vždy riešiť ako difúzne otvorené. Aj keď je slama ako zvyškový produkt poľnohospodárstva pomerne lacná, stavbu z nej si nemožno predstaviť ako najlacnejšiu alternatívu na trhu. Slamený dom, ktorý je vybudovaný stavebnou firmou na kľúč, je z časti nákladný – a to z toho dôvodu, že je potrebné mať profesionálne vypracovaný projektový plán. Ostatné časti konštrukcie domov zo slamy sú rovnaké, ako pri výstavbe rodinného domu z dreva.

dom zo slamy
dom zo slamy
Aká forma izolácie sa používa pri stavbách zo slamy?

Pri stavbách zo slamy je potrebné definovať, čo znamená pojem fúkaná slama. Fúkaná slama je totiž forma izolácie. Slamená izolácia, ktorú poznáme dnes, prešla dlho vyvíjaným novým výrobným procesom. Tento proces umožňuje dosiahnutie vysokej aplikačnej objemovej hmotnosti fúkanej slamenej izolácie, ktorá zabezpečuje vynikajúcu ochranu voči prehrievaniu v letnom období roka a tiež vysokú ochranu pred hlukom. Viac o fúkanej slame sa dozviete aj na www.domzoslamy.sk

Aké sú výhody fúkanej slamy?

Jednou z hlavných výhod je fakt, že pri využití fúkanej slamy je podstatne vyššia garancia čistoty a balíky slamy sú bez pšeničných zŕn. Pri slamených balíkoch vždy hrozí riziko, že v balíku je časť nevymlátených zŕn, čo môže byť lákadlo najmä pre hlodavce. Okrem toho, nie je možné na 100% skontrolovať kvalitu každého balíka osobitne. Podstatné je či je balík slamy dobre preschnutý, či tam nie je začínajúca hniloba a podobne. Je to veľmi závislé od kvalitného skladovania balíkov. Pri fúkanej slame je toto riziko možné vylúčiť úplne. A to z dôvodu, že fúkaná slama je nasekaná na krátke časti a tým, že nie je zbalíkovaná sa ľahko preoseje od všetkých pšeničných zŕn. Taktiež sa pri výrobe kontroluje či je slama na úplne suchá. Ponúkame však aj certifikované slamené balíky 100 % kvality.

Ďalšou výhodou využitia fúkanej slamy oproti fúkanej celulóze je to, že nepotrebuje žiadnu špeciálnu chemickú ochranu proti škodcom.

Oproti fúkanej celulóze alebo fúkanému drevovláknu má fúkaná slama vyššiu objemovú hmotnosť, čiže po nafúkaní má konštrukcia väčšiu akumuláciu tepla vo vnútri objektu. To je  ideálne aj ako ochrana proti letnému prehrievaniu. Táto veľká objemová hmotnosť a zároveň aj samotný tvar slamy (duté rúrky) majú vplyv na akustiku stavby. Takáto konštrukcia má skvelú akustiku. Slama perfektne tlmí hluk z exteriéru. Vysoká objemová hmotnosť taktiež zabezpečuje a požadovanú požiarnu ochranu.

Fúkaná slama ponúka oproti iným formám slamenej izolácie podstatne vyššiu variabilitu konštrukcií, hrúbok a ich kombinácií a je rovnako dostupná pre každú firmu, ktorá realizuje drevené konštrukcie, krovy či drevostavby. pretože konštrukciu si postavia podľa projektu a iba objednajú nafúkanie slamy rovnako ako si môže teraz objedať nafúkanie akejkoľvek inej fúkanej izolácie (celulóza, drevo vlákno, konope, minerálna vlna…). Viac informácií a taktiež aj o technických vlastnostiach fúkanej slamy sa dočítate TU.

slama
slama
slama

Aká je cena izolácie z fúkanej slamy?

Keďže sa jedná o vysokú objemovú hmotnosť, je potrebné použiť veľa materiálu a to sa prejavuje aj na cene. Je to o čosi drahšie ako fúkaná celulóza alebo fúkané drevo vlákno, pri ktorých sa fúkajú nižšie objemové hmotnosti.

Orientačná cena podľa dodávateľa sa pohybuje od 150 EUR/m3 bez DPH vrátane materiálu a práce. Treba to ale brať orientačne, lebo ako sme spomínali vyššie, cena závisí od objemovej hmotnosti. Rovnako záleží aj od toho, či ide o menšiu, alebo väčšiu stavbu.

Je fúkaná slama certifikovaným systémom?

Vyskladať konštrukcie z hľadiska tepelných odporov býva bezproblémové. Kritické býva posúdenie požiarnej ochrany stavby. Čoskoro budú pre projektantov a realizačné firmy na Slovensku k dispozícii certifikáty požiarnej odolnosti. To je dôležité, aby mohli šikovní architekti a projektanti pohodlne pracovať a navrhovať 100% bezpečné stavby.

Ďalšie informácie nájdete na stránke www.prirodneizolacie.sk dodávateľa TEPORE s.r.o. Spoločnosť zabezpečuje výstavbu domov zo slamy po celom Slovensku. V prípade záujmu o konzultácie a bližšie informácie neváhajte napísať na emailovú adresu info@tepore.sk, alebo kontaktovať spoločnosť telefonicky na 0915 987 019, 0918 470 643.

Slamený dom v systéme Tepore je určený na výstavbu pasívnych až aktívnych slamených domov (od energeticky úsporných až po pasívne a aktívne stavby).

ekopanely

Čo je systém Ekopanelov?

Pri stavbách zo slamy je taktiež podstatné spomenúť systém Ekopanelov. Systém Ekopanel je vhodný na realizáciu všetkých typov drevostavieb. Máme na mysli konkrétne nízkoenergetické, pasívne, nulové či aktívne domy z dreva, kde sú ako izolácia použité slamené dosky. Jednotlivé systémové riešenia Ekopanelu by mali byť správne zvolené pre vybraný typ drevostavby. Je treba dbať predovšetkým na kompletný návrh stavby, ktorý musí byť jednotný tak, aby bola zaistená úplná funkčnosť a požadovaná kvalita.

Vo všeobecnosti sa o drevodomoch hovorí, že sú ekologickejšou formu bývania. Pri výbere domu by sme totiž mali dbať aj na životné prostredie, čo môže vystupňovať aj rozhodnutie využiť slamenú izoláciu domu. Čím je nižšia spotreba energií, tým je menšie množstvo vyprodukovaných škodlivých emisií CO2 v ovzduší. Príkladom ekologickejšieho bývania sú pasívne, nízkoenergetické a nulové domy. Viac si o nich môžete prečítať TU.

 

Uvažujete o pasívnom či nízkoenergetickom drevodome s využitím slamenej izolácie? Kontaktujte nás!