Prečo si postaviť dom zo slamy?

Prečo si postaviť dom zo slamy?

Slama sa po kvalitnom spracovaní stáva podobne ako drevo zdravý a trvácny prírodný materiál, ktorý sa na výstavbu budov využíval už v minulosti. Slama je lokálny a najmä obnoviteľný zdroj, ktorý sa dá ľahko vrátiť do prírody. Aj to jeden z dôvodov, prečo sa domy zo slamy považujú za ekologickú formu bývania. V článku nižšie sa dozviete, aké ďalšie výhody majú stavby zo slamy.

Legendárnu rozprávku o troch prasiatkach poznáme všetci. Ak by sme ju ale mali preniesť do prítomnosti, prasiatka v drevenom, či slamenom domčeku by pomoc od toho tretieho v murovanom vôbec nepotrebovali.  V súčasnosti sú totiž práve domy zo slamy a dreva spoľahlivým riešením kvalitného bývania.

Aké sú výhody stavieb zo slamy?
Výhodou domov postavených zo slamy je veľmi dobrá tepelná izolácia. Dosahuje dokonca úroveň energeticky pasívneho, nulového alebo až plusového štandardu. Okrem toho, slama zabezpečuje aj dobrú vnútornú klímu stavieb. Slamené steny pri výstavbe je však potrebné vždy riešiť ako difúzne otvorené. Aj keď je slama ako zvyškový produkt poľnohospodárstva pomerne lacná, stavbu z nej si nemožno predstaviť ako najlacnejšiu alternatívu na trhu. Slamený dom, ktorý je vybudovaný stavebnou firmou na kľúč, je sčasti nákladný – a to z toho dôvodu, že je potrebné mať profesionálne vypracovaný projektový plán. Ostatné časti konštrukcie domov zo slamy sú rovnaké ako pri výstavbe rodinného domu z dreva.


Aká forma izolácie sa používa pri stavbách zo slamy?
Pri stavbách zo slamy je potrebné definovať, čo znamená pojem fúkaná slama. Fúkaná slama je totiž forma izolácie. Slamená izolácia, ktorú poznáme dnes, prešla dlho vyvíjaným novým výrobným procesom. Tento proces umožňuje dosiahnutie vysokej aplikačnej objemovej hmotnosti fúkanej slamenej izolácie, ktorá zabezpečuje vynikajúcu ochranu voči prehrievaniu v letnom období a tiež vysokú ochranu pred hlukom. Viac o fúkanej slame sa dozviete aj na www.domzoslamy.sk

Aké sú výhody fúkanej slamy?
Jednou z hlavných výhod je fakt, že pri využití fúkanej slamy je podstatne vyššia garancia čistoty a balíky slamy sú bez pšeničných zŕn. Pri slamených balíkoch vždy hrozí riziko, že v balíku je časť nevymlátených zŕn, čo môže byť lákadlo najmä pre hlodavce. Okrem toho, nie je možné na 100% skontrolovať kvalitu každého balíka osobitne. Podstatné je, či je balík slamy dobre preschnutý, či tam nie je začínajúca hniloba a pod. Je to veľmi závislé od kvalitného skladovania balíkov. Pri fúkanej slame je toto riziko možné vylúčiť úplne. A to preto, že fúkaná slama je nasekaná na krátke časti, a tým, že nie je zbalíkovaná sa ľahko preoseje od všetkých pšeničných zŕn. Pri výrobe sa tiež kontroluje, či je slama na úplne suchá. Ponúkame však aj certifikované slamené balíky 100 % kvality.

Ďalšou výhodou využitia fúkanej slamy oproti fúkanej celulóze je to, že nepotrebuje žiadnu špeciálnu chemickú ochranu proti škodcom.

Oproti fúkanej celulóze alebo fúkanému drevovláknu má fúkaná slama vyššiu objemovú hmotnosť, čiže po nafúkaní má konštrukcia väčšiu akumuláciu tepla vo vnútri objektu. To je  ideálne aj ako ochrana proti letnému prehrievaniu. Táto veľká objemová hmotnosť a zároveň aj samotný tvar slamy (duté rúrky) majú vplyv na akustiku stavby. Takáto konštrukcia má skvelú akustiku. Slama perfektne tlmí hluk z exteriéru. Vysoká objemová hmotnosť tiež zabezpečuje  požadovanú požiarnu ochranu.

Fúkaná slama ponúka oproti iným formám slamenej izolácie podstatne vyššiu variabilitu konštrukcií, hrúbok a ich kombinácií a je rovnako dostupná pre každú firmu, ktorá realizuje drevené konštrukcie, krovy či drevostavby. Konštrukciu si totiž postavia podľa projektu a objednajú si iba nafúkanie slamy rovnako ako si môže teraz objedať nafúkanie akejkoľvek inej fúkanej izolácie (celulóza, drevovlákno, konope, minerálna vlna…).



Aká je cena izolácie z fúkanej slamy?
Keďže ide o vysokú objemovú hmotnosť, je potrebné použiť veľa materiálu a to sa prejavuje aj na cene. Je to o čosi drahšie ako fúkaná celulóza alebo fúkané drevovlákno, pri ktorých sa fúkajú nižšie objemové hmotnosti. Orientačná cena sa v závislosti od dodávateľa začína už na 150 EUR/m3 bez DPH vrátane materiálu a práce. Treba to však brať orientačne, lebo cena závisí v prvom rade od objemovej hmotnosti. Rovnako záleží aj od toho, či ide o menšiu alebo väčšiu stavbu.

Je fúkaná slama certifikovaným systémom?
Vyskladať konštrukcie z hľadiska tepelných odporov býva bezproblémové. Kritické býva posúdenie požiarnej ochrany stavby. Čoskoro budú pre projektantov a realizačné firmy na Slovensku k dispozícii certifikáty požiarnej odolnosti. To je dôležité, aby mohli šikovní architekti a projektanti pohodlne pracovať a navrhovať 100% bezpečné stavby.

Slamený dom v systéme Tepore je určený na výstavbu pasívnych až aktívnych slamených domov (od energeticky úsporných až po pasívne a aktívne stavby).

Čo je systém Ekopanelov?
Pri stavbách zo slamy je tiež dôležité spomenúť systém Ekopanelov. Systém Ekopanel je vhodný na realizáciu všetkých typov drevostavieb. Máme na mysli konkrétne nízkoenergetické, pasívne, nulové či aktívne domy z dreva, kde sú ako izolácia použité slamené dosky. Jednotlivé systémové riešenia Ekopanelu by mali byť správne zvolené pre vybraný typ drevostavby. Je treba dbať predovšetkým na kompletný návrh stavby, ktorý musí byť jednotný tak, aby bola zaistená úplná funkčnosť a požadovaná kvalita.


Vo všeobecnosti sa o drevodomoch hovorí, že sú ekologickejšou formu bývania. Pri výbere domu by sme totiž mali dbať aj na životné prostredie, čo môže vystupňovať aj rozhodnutie využiť slamenú izoláciu domu. Čím je nižšia spotreba energií, tým menšie je množstvo vyprodukovaných škodlivých emisií CO2 v ovzduší. Príkladom ekologickejšieho bývania sú pasívne, nízkoenergetické a nulové domy. 

Uvažujete o pasívnom či nízkoenergetickom drevodome s využitím slamenej izolácie? Kontaktujte nás!


Cenová kalkulácia

Váš košík je prázdny.