Ako zabrániť prehrievaniu podkrovia v horúcich letných dňoch?

Ako zabrániť prehrievaniu podkrovia v horúcich letných dňoch?

Pri návrhu nového bývania, rekonštrukcie šikmej strechy alebo zobytnení podkrovia je základom precízny návrh a následná správna realizácia zateplenia. Určite by sme nemali šetriť práve na izolácii. Aj napriek počiatočnej vyššej investícii, sa môžu dlhodobé prevádzkové náklady sa výrazne znížť. Miestnosť s optimálnou izoláciou má totiž podstatne nižšie tepelné straty. Správne zvolená tepelná izolácia chráni nielen pred únikmi tepla počas chladných zimných mesiacov, ale aj pred nepríjemným prehrievaním počas horúceho leta. Je dôležié vyhnúť sa jednej z najčastejších chýb, ktorou je príliš tenká alebo nesúvislá izolačná vrstva. 

Ako účinne zabrániť prehrievaniu podkrovia
Počet horúcich letných dní sa na Slovensku počas posledných rokov výrazne zvýšil. Preto je ochrana konštrukcie proti letnému prehrievaniu veľmi dôležitá. Je dôležité použiť izoláciu, ktorá zaručuje pomalý prechod tepla - má čo najnižšiu tepelnú vodivosť. Aby sa proces prehrievania spomalil, stavebné materiály by mali mať schopnosť absorbovať čo najviac tepelnej energie a dostatočne dlho ju zadržať. V skladbe šikmej strechy je teda dôležitá nielen samotná tepelná izolácia, ktorá obmedzuje tepelné zisky v podkroví. Je rovnako potrebné zakomponovať do nej materiály, v ktorých sa môže teplo efektívne akumulovať. Odolnosť strešnej konštrukcie proti prehrievaniu je totiž tým vyššia, čím väčšia je jej celková hmotnosť, a tým aj tepelnoakumulačná schopnosť. Jednoducho povedané, čím vyššiu hmotnosť má strecha, tým neskôr sa teplo z exteriéru dostane do interiéru. Izolácie na báze drevovlákna sa vyznačujú mimoriadne vysokou akumulačnou schopnosťou a predstavujú tak veľmi účiné riešenie.


Kvalita izolácie a lambda koeficient
Kľúčovým ukazovateľom kvality zateplenia je schopnosť materiálu izolovať. Táto vlastnosť sa vyjadruje koeficientom tepelnej vodivosti λ (lambda). Čím nižšia je táto hodnota, tým účinnejšie materiál izoluje a tým menšia hrúbka izolantu postačuje na dosiahnutie požadovaných parametrov. 

Nízka tepelná vodivosť drevovláknitých izolácií súvisí s mimoriadne priaznivou hodnotou súčiniteľa tepelnej vodivosti, tepelnej kapacity a objemovej hmotnosti. Kombinácia týchto vlastností umožňuje pri správ-nej hrúbke alebo kombinácii vrstiev drevovláknitej izolácie dosiahnuť fázový posun teplotného kmitu pri obvodových stenách 16 a viac hodín a pri streche dokonca 17 hodín. Vďaka tomu nedochádza v lete k prehriatiu interiéru a v zime si uchováva príjemné teplo. Pri tradičných tepelnoizolačných materiáloch oproti drevovláknu je to v priemere len 7 hodín.


V minulosti sa strechy bežne izolovali len medzi krokvami, avšak pre splnenie súčasných noriem sú dnes potrebné minimálne dve vrstvy tepelnej izolácie s celkovou hrúbkou aspoň 26 cm. Pri inštalácii je dôležité dbať na to, aby medzi izoláciou a krokvami nevznikli žiadne medzery, ktoré by mohli vytvárať nežiaduce tepelné mosty. 



Cenová kalkulácia
Online shop

Zatvoriť kartu

Váš košík je prázdny.