fbpx

Drevovláknité izolácie

Produkty STEICO sú najmodernejšími izoláciami podláh, stien, stropov a striech rovnako pre murované stavby ako aj drevostavby.

Ponúkajú zdravú mikroklímu vďaka otvorenej difuzivite a regulácii vlhkosti, poskytujú dokonalú ochranu proti chladu v zime a horúčave v lete a vďaka vynikajúcim akustickým vlastnostiam chránia pred hlukom.

Drevené izolácie by sa mohli stať materiálom budúcnosti

Fúkaná drevovláknitá izolácia STEICO ZELL

steico_sidlo
O spoločnosti STEICO

STEICO Gruppe je celosvetovo vedúcou firmou vo výrobe a predaji drevovláknitých izolačných materiálov. STEICO AG zamestnáva viac ako 1300 spolupracovníkov a sídli vo Feldkirchen pri Mníchove, kde je umiestnená správa, predaj, technické poradenstvo, rovnako ako aj výskum a vývoj. Výroba prebieha v troch európskych lokalitách.

Spoločnosť Tepore je kvalifikovaným obchodným zástupcom s technicky skúseným predajným tímom, ktorá garantuje kompletné poradenstvo k materiálom STEICO a ich aplikácii. Intenzívnou spoluprácou so sieťou dealerov je navyše zaisťované osobné poradenstvo priamo na mieste.

Zdravé bývanie

Drevovláknitá doska funguje ako funkčná obálka domu. Nadbytočná vodná para (napr. z varenia, alebo sprchovania) môže unikať von. Týmto sa zabraňuje výskytu plesní, ktoré sú jednak škodlivé pre náš organizmus, ale poškodzujú aj jednotlivé konštrukcie a iné materiály. Zároveň vodeodolné (hydrofóbne) drevovláknité dosky poskytujú účinnú ochranu pred poveternostnými podmienkami. Koncept difúzne otvorenej konštrukcie je najvhodnejší pre zdravie človeka nakoľko nebojuje s prírodou. Funguje princípom vlhký vzduch von a suchý do vnútra. Konštrukcie s použitím parozábran sú často prirovnávané k igelitovému vrecku a k neprirodzenému boju proti prírode. Taktiež prax ukazuje, že máloktorá difúzne uzatvorená stavba má 100 % prevedenie parozábrany.

Drevovláknitá izolácia prináša do Vášho domu pohodu. Ochrana proti chladu, horúčave a hluku, príjemná vnútorná mikroklíma a vyrovnaná priestorová vlhkosť, ktorú ocenia hlavne alergici. Toto sú výhody na základe ktorých označujeme tieto materiály ako multifunkčné. Každý z nás by sa mal zamyslieť nad tým, že domy si staviame preto aby sme sa v nich cítili dobre, pohodlne a to v zdravom vnútornom prostredí. V priestoroch v ktorých bývame trávime väčšinu času nášho života.

Kvalita

Pri drevovláknitých izolačných doskách STEICO sa môžeme spoľahnúť na kvalitu firmy s vedúcim postavením na trhu. Od suroviny, až po hotový výrobok prechádzajú materiály veľkým počtom kontrol a skúšok kvality. Tím je garantované, že závod opúšťajú len kvalitné produkty.

Veľká časť produktov je certifikovaná nezávislou známkou NATUREPLUS. Je to medzinárodné označenie kvality pre stavbu a bývanie orientujúce všetkých účastníkov stavby k obnoviteľnosti zdrojov. Takto označené materiály sa vyznačujú mimoriadne vysokou kvalitou s ohľadom na zdravie človeka, životné prostredie a funkčnosť stavby. Z tohto dôvodu sú materiály pod pravidelnou kontrolou a dohľadom nezávislých skúšobných inštitúcií.

Okrem toho je vývoj a výroba drevovláknitých izolačných materiálov certifikovaná na manažment kvality podľa ISO 9001:2008. (koncern TÜV Süddeutschland)

Kvalita produktov STEICO je pravidelne potvrdzovaná aj nezávislou stranou ako je napr. vydavateľstvo ÖKO-TEST. Tým je zaručené, že materiály STEICO nebudú poskytovať dobré služby len dnes, ale aj v nasledujúcich rokoch.

prehrievanie
Ochrana

Proti prehrievaniu v horúcich letných mesiacoch

Drevovláknité izolačné dosky – jediný izolačný materiál na prírodnej báze, ktorý chráni aj pred prehrievaním vnútorných priestorov – a to prirodzeným spôsobom bez použitia ventilátorov a klimatizačných jednotiek. Ako si užiť svoj domov aj v najhorúcejších obdobiach roka bez používania práve nie najzdravších klimatizácií a ventilátorov? Ochráni nás správne zvolený izolačný materiál – drevovláknitá izolačná doska, ktorá má vďaka svojej vysokej objemovej hmotnosti vynikajúce akumulačné vlastnosti – jednoducho povedané, pohlcuje do seba horúci vzduch, ktorý vypúšťa vo večerných až nočných hodinách keď je vonku opäť chladnejšie. Tým chráni naše vnútorné priestory pred nepríjemným prehrievaním pre ktoré nemôžeme v letných obdobiach spávať. Docielenie tzv. tepelnej pohody sa dá s týmto materiálom dosiahnuť úplne prirodzenou zdravotne nezávadnou cestou a to bez investícií do drahých AC zariadení, ktoré nie len, že majú vysoké vstupné náklady, ale hlavne aj tie prevádzkové.

Kvalita

Proti zime

Porézna štruktúra drevovláknitých izolačných dosiek uzatvára v sebe veľa vzduchu čím je zabezpečená efektívna ochrana pred chladom v zime. Drevovláknité izolačné dosky sú ekologickým riešením pred chladom vo všetkých konštrukčných oblastiach použitia. Vhodné sú najmä pre nízkoenergetické a pasívne štandardy stavieb, ale aj pre rekonštrukcie. Dôležité je spomenúť, že drevovláknitá izolačná doska je jediný izolačný materiál, ktorý má vynikajúci pomer medzi schopnosťou ochrany voči zime a schopnosťou ochrany voči letnému prehrievaniu.

Kvalita

Proti hluku

Vďaka vláknitej štruktúre a vysokej objemovej hmotnosti prispieva drevovláknitá izolačná doska k protihlukovej ochrane napr. pri sanácií fasády. Nie je to len ochrana pred hlukom z ulice, alebo pred hlukom lietadla, ale taktiež aj pred hlukom šíriacim sa vo vnútri budovy (kročajový hluk a priestorový hluk – krik, hudba, televízor atď…)

Kvalita

Proti ohňu

Drevo horí. To je principiálne správne a platí to aj pre drevovláknitú izolačnú dosku. Tá ale vykazuje veľmi pozitívne protipožiarne chovanie. Izolačné materiály STEICO sú priebežne ošetrované prírodnou protipožiarnou prísadou. Jedná sa o fosforečnan amónny – minerálny druh soli, ktorý nájdeme aj v potravinách napr. v saláme. V prípade požiaru zabraňuje jeho rýchlemu šíreniu a prehoreniu samotnej izolačnej dosky zuhoľnatelá vrstva. Drevovláknitá izolačná doska sa správa pri požiari podobne ako rastlé drevo, ktoré pri požiari obhára a vo vnútri prierezu je stabilné a pevné aj napriek vysokej priestorovej teplote.

Priebeh horenia dreva

Drevo sa pri požiari nespráva tak, ako je častá, ale mylná predstava.

Kolaps oceľového prvku a zachovanie dreveného prvku konštrukcie

Všeobecne platí: Aj keď drevo horí, ponúka najvyššiu protipožiarnu ochranu. Veľa bežných izolačných materiálov sa pri požiari rýchlo roztaví a tým nie je zabezpečená žiadna protipožiarna ochrana. V kombinácií s vhodným opláštením je možné pri konštrukciách s drevovláknitou izolačnou doskou dosiahnuť protipožiarnu odolnosť až REI 60. (T.z., že oheň bude potrebovať 60 min. na to aby prenikol konštrukciou. V prípade požiaru drevovláknitá izolačná doska neuvoľňuje do ovzdušia minimálne množstvo jedovatých plynov v porovnaní s bežnými izolačnými materiálmi. Toto je dôležitý aspekt pri záchrane osôb. Pri požiaroch umiera na následky popálenia len mizivé % ľudí. Väčšina z nich sa zadusí škodlivými výparmi a dymom. Odborný článok venujúci sa protipožiarnej ochrane drevených konštrukcií nájdete na stránke http://www.konstrukce.cz/clanek/drevo-poziarne-spolahlivy-material/undefined/undefined/%5Bobject%20Object%5D

Priebeh horenia drevovlákna v porovnaní s minerálnou vlnou

Kvalita

Životného prostredia

Drevovláknité izolačné dosky STEICO sú ekologické z viacerých pohľadov. Pomáhajú šetriť energiu a znižujú tak vplyvy zaťažujúce životné prostredie, vznikajúce pri výrobe energie. Z ich použitím je možné bez problémov postaviť objekt v pasívnom štandarde a dosiahnuť tak až 80 % úsporu energie. Okrem toho použitie STEICO produktov prispieva k zníženiu množstva skleníkových plynov CO2. Počas rastu viažu stromy CO2, ktorý čerpajú (sťahujú) z atmosféry. V 1 m3 dreva je viazaná až jedna tona CO2. Kysličník uhličitý ostáva v izolačnej doske uchovaný po celú dobu životnosti materiálu. Pre porovnanie jeden priemerný rodinný dom izolovaný drevovláknitou izolačnou doskou viaže v sebe približne rovnaké množstvo CO2, ako uvoľní osobný automobil za jazdy 50 000 km.

STEICO ekológia začína už pri samotnom začiatku výroby. Drevo na výrobu dosiek sa nakupuje z lesov podliehajúcim prísnym pravidlám FSC (Forest Stewardship Council), alebo PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes). Týmto je zaručené, že drevo na výrobu dosiek STEICO pochádza z lesov, ktoré sú trvalo obhospodarované a pri jeho obhospodarovaní sú taktiež zohľadnené sociálne požiadavky. Vo výrobných závodoch STEICO ochraňujú životné prostredie uzatvorenou cirkuláciou vody a ekologicky šetrnou likvidáciu všetkých odpadov. Vo vlastnej elektrárni na biomasu v Poľskom Czarnkówe sa už ušetrilo okolo 30 % fosilných palív. Ďalšia podobná elektráreň je novo postavená vo Francúzskom Casteljaloux.

Spoločnosť STEICO je tiež členom WWF Wood Group kde aktívne presadzuje trvalé zachovanie lesov.

Úspora

Úspora energií = úspora financií

Rozsiahly sortiment izolačných materiálov (pre strechy, stropy, podlahy a fasády) je vhodný nie len pre novostavby, ale aj pre rekonštrukcie. S drevovláknitou izoláciou nezvyšujeme len hodnotu nášho domu, ale výrazne nám šetrí spotrebu energie. Príklady výpočtov dokazujú, že pri rekonštrukcií s použitím drevovláknitej izolačnej dosky je možná až 80 % úspora energií. Minimálne energetické straty sú dôsledkom vynikajúcich tepelno izolačných vlastností drevovláknitej izolačnej dosky. Na základe voľby hrúbky konštrukcie vieme za pomoci tohto materiálu dosiahnuť nízkoenergetické až pasívne parametre stavby. Rekonštrukcia stavby predĺži jej životnosť čím rastie aj jej predajná hodnota, ktorá dlhodobo stúpa a jej náklady na údržbu klesajú.

Prax ukazuje, že pri rovnakom vonkajšom rozmere stavby získa investor pri drevenej rámovej konštrukcii s použitím drevovláknitých izolačných dosiek viac obytnej plochy ako v prípade klasickej murovanej stavby. Na pôdoryse 10m x 10m poskytuje plášť na báze dreva, s rovnakými tepelno-izolačnými parametrami o 10 m2 viac obytnej plochy.

Recyklácia

Vzhľadom k tomu, že drevovláknité izolačné dosky STEICO neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé látky je možné ich bezpečne recyklovať, alebo spaľovať. Vlákna v doskách vyrábaných tzv. „mokrým procesom“ sú spájané len za pomoci drevu vlastnej látky – lignínom, ktorý drevo vylučuje pri samotnom výrobnom procese.

Spracovanie a použitie

Drevovláknité izolačné dosky je možné rezať bežnými elektrickým rezacími nástrojmi používanými na rezanie dreva a drevených výrobkov – napríklad elektrická okružná píla s odsávaním alebo elektrická priamočiara píla s vhodným pílovým lisom. Tenké dosky je možné rezať aj pílkovým nožom. Na upevňovanie do drevenej rámovej konštrukcie sa používajú nastreľovacie spony alebo rozperné kotvy s plastovými tanierikmi. V prípade masívnych konštrukcií sa dosky upevňujú skrutkami alebo rozpernými kotvami. Drevovláknité izolačné dosky možno omietať alebo obkladať. Na dotyk sú príjemné a nezanechávajú na pokožke nežiaduce, nepríjemné následky.

Produktové portfólio STEICO obsahuje materiály vhodné na všetky konštrukčné detaily. Všetky prvky sú navzájom veľmi dobre kombinovateľné a spoločne dosahujú ideálne riešenia. Okrem izolácií sú to aj nosné konštrukčné prvky na báze dreva.