Porézna štruktúra drevovláknitých dosiek uzatvára v sebe veľa vzduchu čím je zabezpečená efektívna ochrana pred chladom v zime. Drevovláknité izolačné dosky sú ekologickým riešením pred chladom vo všetkých konštrukčných oblastiach použitia. Vhodné sú najmä pre nízkoenergetické a pasívne štandardy stavieb, ale aj pre rekonštrukcie. Dôležité je spomenúť, že drevovláknitá doska je jediný izolačný materiál, ktorý má vynikajúci pomer medzi schopnosťou ochrany voči zime a schopnosťou ochrany voči letnému prehrievaniu.

csm_Glider_Waermeschutz_1350d49abd

Drevovláknité izolačné dosky – jediný izolačný materiál na prírodnej báze, ktorý chráni aj pred prehrievaním vnútorných priestorov – a to prirodzeným spôsobom bez použitia ventilátorov a klimatizačných jednotiek. Ako si užiť svoj domov aj v najhorúcejších obdobiach roka bez používania práve nie najzdravších klimatizácií a ventilátorov? Ochráni nás správne zvolený izolačný materiál  – drevovláknitá doska, ktorá má vďaka svojej vysokej objemovej hmotnosti vynikajúce akumulačné vlastnosti – jednoducho povedané, pohlcuje do seba horúci vzduch, ktorý vypúšťa vo večerných až nočných hodinách keď je vonku opäť chladnejšie. Tým chráni naše vnútorné priestory pred nepríjemným prehrievaním pre ktoré nemôžeme v letných obdobiach spávať. Docielenie tzv. tepelnej pohody sa dá s týmto materiálom dosiahnuť  úplne prirodzenou zdravotne nezávadnou cestou a to bez investícií do drahých AC zariadení, ktoré nie len, že majú vysoké vstupné náklady, ale hlavne aj tie prevádzkové. (Bližšie informácie nájdete v brožúre ochrana proti letným horúčavám).

maxresdefault

Drevovláknitá doska funguje ako funkčná obálka domu. Nadbytočná vodná para (napr. z varenia, alebo sprchovania) môže unikať von. Týmto sa zabraňuje výskytu plesní, ktoré sú jednak škodlivé pre náš organizmus, ale poškodzujú aj jednotlivé konštrukcie a iné materiály. Zároveň vodeodolné (hydrofóbne) drevovláknité dosky poskytujú účinnú ochranu pred poveternostnými podmienkami. Koncept difúzne otvorenej konštrukcie je najvhodnejší pre zdravie človeka nakoľko nebojuje s prírodou. Funguje princípom vlhký vzduch von a suchý do vnútra. Konštrukcie s použitím parozábran sú často prirovnávané k igelitovému vrecku a k neprirodzenému boju proti prírode. Taktiež prax ukazuje, že máloktorá difúzne uzatvorená stavba má 100 % prevedenie parozábrany.

csm_Glider_STEICOnatur_cf1c1b75f1

Rozsiahly sortiment izolačných materiálov (pre strechy, stropy, podlahy a fasády) je vhodný nie len pre novostavby, ale aj pre rekonštrukcie (sanácie objektov). S drevovláknitou izoláciou nezvyšujeme len hodnotu nášho domu, ale výrazne nám šetrí spotrebu energie. Príklady výpočtov dokazujú, že pri rekonštrukcií s použitím drevovláknitej dosky je možná až 80 % úspora energií. Minimálne energetické straty sú dôsledkom vynikajúcich tepelno izolačných vlastností drevovláknitej dosky. Na základe voľby hrúbky konštrukcie vieme za pomoci tohto materiálu dosiahnuť nízkoenergetické až pasívne parametre stavby. Rekonštrukcia stavby predĺži jej životnosť čím rastie aj jej predajná hodnota, ktorá dlhodobo stúpa a jej náklady na údržbu klesajú.

Prax ukazuje:

Pri rovnakom vonkajšom rozmere stavby získa investor pri drevenej rámovej konštrukcii s použitím drevovláknitých dosiek viac obytnej plochy ako v prípade klasickej murovanej stavby. Na pôdoryse 10m x 10m poskytuje plášť na báze dreva, s rovnakými tepelno-izolačnými parametrami o 10 m2 viac obytnej plochy.

Drevovláknitá izolácia prináša do Vášho domu pohodu. Ochrana proti chladu, horúčave a hluku, príjemná vnútorná mikroklíma a vyrovnaná priestorová vlhkosť, ktorú ocenia hlavne alergici. Toto sú výhody na základe ktorých označujeme tieto materiály ako multifunkčné. Každý z nás by sa mal zamyslieť nad tým, že domy si staviame preto aby sme sa v nich cítili dobre, pohodlne a to v zdravom vnútornom prostredí. V priestoroch v ktorých bývame trávime väčšinu času nášho života.

csm_Glider_STEICOnatur_cf1c1b75f1

 

 Drevo horí. To je principiálne správne a platí to aj pre drevovláknitú izolačnú dosku. Tá ale vykazuje veľmi pozitívne protipožiarne chovanie. Izolačné materiály STEICO sú priebežne ošetrované prírodnou protipožiarnou prísadou. Jedná sa o fosforečnan amónny – minerálny druh soli, ktorý nájdeme aj v potravinách napr. v saláme. V prípade požiaru zabraňuje jeho rýchlemu šíreniu a prehoreniu samotnej izolačnej dosky zuhoľnatelá vrstva. Drevovláknitá doska sa správa pri požiari podobne ako rastlé drevo, ktoré pri požiari obhára a vo vnútri prierezu je stabilné a pevné aj napriek vysokej priestorovej teplote. Steico – protipožiarna ochrana.

Priebeh horenia dreva:

Drevo sa pri požiari nespráva tak ako je častá, ale mylná predstava.

Na obrázku vidíme kolaps oceľového prvku a zachovanie dreveného prvku konštrukcie.

Všeobecne platí: Aj keď drevo horí, ponúka najvyššiu protipožiarnu ochranu. Veľa bežných izolačných materiálov sa pri požiari rýchlo roztaví a tým nie je zabezpečená žiadna protipožiarna ochrana. V kombinácií s vhodným opláštením je možné pri konštrukciách s drevovláknitou doskou dosiahnuť protipožiarnu odolnosť až REI 60. (T.z., že oheň bude potrebovať  60 min. na to aby prenikol konštrukciou. V prípade požiaru drevovláknitá doska neuvoľňuje do ovzdušia minimálne množstvo jedovatých plynov v porovnaní s bežnými izolačnými materiálmi. Toto je dôležitý aspekt pri záchrane osôb. Pri požiaroch umiera na následky popálenia len mizivé % ľudí. Väčšina z nich sa zadusí škodlivými výparmi a dymom. Odborný článok venujúci sa protipožiarnej ochrane drevených konštrukcií nájdete na stránke http://www.konstrukce.cz/clanek/drevo-poziarne-spolahlivy-material/undefined/undefined/%5Bobject%20Object%5D
Priebeh horenia drevovlákna v porovnaní s minerálnou vlnou.

Vďaka vláknitej štruktúre a vysokej objemovej hmotnosti prispieva drevovláknitá doska k protihlukovej ochrane napr. pri sanácií fasády. Nie je to len ochrana pred hlukom z ulice, alebo pred hlukom lietadla, ale taktiež aj pred hlukom šíriacim sa vo vnútri budovy (kročajový hluk a priestorový hluk – krik, hudba, televízor atď…)

Drevovláknité dosky je možné rezať bežnými elektrickým rezacími nástrojmi používanými na rezanie dreva a drevených výrobkov – napríklad elektrická okružná píla s odsávaním alebo elektrická priamočiara píla s vhodným pílovým lisom. Tenké dosky je možné rezať aj pílkovým nožom. Na upevňovanie do drevenej rámovej konštrukcie sa používajú nastreľovacie spony alebo rozperné kotvy s plastovými tanierikmi. V prípade masívnych konštrukcií sa dosky upevňujú skrutkami alebo rozpernými kotvami. Drevovláknité dosky možno omietať alebo obkladať. Na dotyk sú príjemné a nezanechávajú na pokožke nežiaduce, nepríjemné následky.

flex_5-1600x1025

Drevovláknité dosky STEICO sú ekologické z viacerých pohľadov. Pomáhajú šetriť energiu a znižujú tak vplyvy zaťažujúce životné prostredie, vznikajúce pri výrobe energie. Z ich použitím je možné bez problémov postaviť objekt v pasívnom štandarde a dosiahnuť tak až 80 % úsporu energie.  Okrem toho použitie STEICO produktov prispieva k zníženiu množstva skleníkových plynov CO2. Počas rastu viažu stromy CO2, ktorý čerpajú (sťahujú) z atmosféry. V 1 m3 dreva je viazaná až jedna tona CO2. Kysličník uhličitý ostáva v izolačnej doske uchovaný po celú dobu životnosti materiálu. Pre porovnanie jeden priemerný rodinný dom izolovaný drevovláknitou doskou viaže v sebe približne rovnaké množstvo CO2, ako uvoľní osobný automobil za jazdy 50 000 km.

 STEICO ekológia začína už pri samotnom začiatku výroby. Drevo na výrobu dosiek sa nakupuje z lesov podliehajúcim prísnym pravidlám FSC (Forest Stewardship Council), alebo PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes). Týmto je zaručené, že drevo na výrobu dosiek STEICO pochádza z lesov, ktoré sú trvalo obhospodarované a pri jeho obhospodarovaní sú taktiež zohľadnené sociálne požiadavky. Vo výrobných závodoch STEICO ochraňujú životné prostredie uzatvorenou cirkuláciou vody a ekologicky šetrnou likvidáciu všetkých odpadov. Vo vlastnej elektrárni na biomasu v Poľskom Czarnkówe sa už ušetrilo okolo 30 % fosilných palív. Ďalšia podobná elektráreň je novo postavená vo Francúzskom Casteljaloux.

Spoločnosť STEICO je tiež členom WWF Wood Group kde aktívne presadzuje trvalé zachovanie lesov.

csm_Glider_STEICOnatur_cf1c1b75f1
Pri drevovláknitých izolačných doskách STEICO sa môžeme spoľahnúť na kvalitu firmy s vedúcim postavením na trhu. Od suroviny, až po hotový výrobok prechádzajú materiály veľkým počtom kontrol a skúšok kvality. Tím je garantované, že závod opúšťajú len kvalitné produkty.

Veľká časť produktov je certifikovaná nezávislou známkou NATUREPLUS. Je to medzinárodné označenie kvality pre stavbu a bývanie orientujúce všetkých účastníkov stavby k obnoviteľnosti zdrojov.  Takto označené materiály sa vyznačujú mimoriadne vysokou kvalitou s ohľadom na zdravie človeka, životné prostredie a funkčnosť stavby. Z tohto dôvodu sú materiály pod pravidelnou kontrolou a dohľadom nezávislých skúšobných inštitúcií.

Okrem toho je vývoj a výroba drevovláknitých izolačných materiálov certifikovaná na manažment kvality podľa ISO 9001:2008. (koncern TÜV Süddeutschland)

Kvalita produktov STEICO je pravidelne potvrdzovaná aj nezávislou stranou ako je napr. vydavateľstvo ÖKO-TEST. Tým je zaručené, že materiály STEICO nebudú poskytovať dobré služby len dnes, ale aj v nasledujúcich rokoch.

 

 

 

 

Vzhľadom k tomu, že drevovláknité dosky STEICO neobsahujú žiadne zdraviu škodlivé látky je možné ich bezpečne recyklovať, alebo spaľovať. Vlákna v doskách vyrábaných tzv.  „mokrým procesom“ sú spájané len za pomoci drevu vlastnej látky – lignínom, ktorý drevo vylučuje pri samotnom výrobnom procese.

Produktové portfólio STEICO obsahuje materiály vhodné na všetky konštrukčné detaily. Všetky prvky sú navzájom veľmi dobre kombinovateľné a spoločne dosahujú ideálne riešenia. Okrem izolácií sú to aj nosné konštrukčné prvky na báze dreva.